Loading...
Multiplying with Regrouping
High score: 0

Great Job!


Your score: 0
Total number of items: 5
Average: 0%
Review Answers
Read and solve each problem. Fill in the blank with the correct answer.
1.
If a notebook costs ₱35, how much will 4 pieces cost?
4 notebooks will cost ₱
.
2.
Each pupil in a class is asked to bring 8 rags. If there are 45 pupils in the class, how many rags will there be in all?
There will be
rags in all.
3.
A bakery sells an average of 75 packs of toasted bread every morning. How many packs of toasted bread are sold in 8 days?
packs of toasted bread are sold in 8 days.
4.
Boxes of pili squares will be distributed to 23 groups of tourists in Silay, Negros Occidental. There are 6 tourists in a group. If a box will be given to each tourist, how many boxes of pili will be given in all?
boxes of pili will be given in all.
5.
A kid jogs every morning for 48 minutes. If she does this for 4 consecutive days, what is the total amount of minutes she spends jogging?
The total amount she spends jogging is
minutes.