|
1.
|
A meter of ribbon costs ₱15. How much will you pay for 30 meters of such ribbon?
I will pay ₱
for 30 meters of ribbon.
|
|
2.
|
The grade 3 classes donated 50 packs of biscuits to typhoon victims. If each pack costs ₱43, how much was the total cost of the biscuits?
The total cost of biscuits is ₱
.
|
|
3.
|
A box of milk weighs 50 grams. How many grams do 120 boxes weigh?
120 boxes of milk weigh
grams.
|
|
4.
|
Alfred was paid ₱105 a day for working in his uncle's farm. How much did he receive if he worked for 20 days?
Alfred received ₱
for working 20 days.
|
|
5.
|
In a school, there were 90 pupils in grade 3. Each pupil made Christmas cards to be given to their 8 subject teachers. How many cards did the pupils make in all?
The pupils made
Christmas cards in all.
|